- mai 18, 2026
SUA pregătesc evacuarea și măsuri de carantină • Newsweek România
Cel puţin şase americani au intrat în contact cu virusul Ebola în timpul epidemiei mortale din Republica Democratică Congo, au declarat surse pentru CBS News, relatează BBC.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a declarat epidemia drept urgenţă internaţională, Ministerul Sănătăţii din Republica Democratică Congo raportând aproximativ 350 de cazuri suspecte şi 91 de decese.
Șase americani expuși la Ebola în Congo: SUA pregătesc evacuarea și măsuri de carantină
Se crede că un american prezintă simptome, iar alţi trei ar fi avut contact sau expunere cu risc ridicat. Nu este clar dacă vreunul dintre ei a fost infectat.
Centrul pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor (CDC) din SUA a declarat că sprijină „retragerea în siguranţă a unui număr mic de americani care sunt afectaţi direct”, dar nu a confirmat despre câţi este vorba.
Citește și: Analiză…